Компанија Босне и Херцеговоне „БХ-Гас“ запала је у велике дугове због којих јој пријети стечај, који би значио и прекид испоруке гаса за кориснике у БиХ.
Осим што дугује осам милиона долара руском Гаспрому, БХ-Гас на име краткорочних кредита додатно је задужен код комерцијалних банака за око 20 милиона КМ (10,2 милиона евра), које Управа ове фирме није у могућности да враћа, јер сваке године биљежи губитак, преноси интернет портал Индикатор.
На ове, али и бројне алармантне чињенице о пословању ове компаније, упозорили су и државни ревизори у свом извјештају, у коме се наводи да је БХ-Гас 2010. године на свом рачуну имао 31,1 милион КМ, а закључно са 31. децембром 2012. износ је смањен за чак 97,30 посто.
Ако се томе дода константни губитак у пословању, који је прошле године износио 6,2 милиона КМ, а годину раније 1,6 милиона КМ, евидентно је да „БХ-Гасу“ пријети колапс.
Ревизори истичу да Управа БХ-Гаса није учинила ништа ни када је у питању наплата редовних потраживања од Фабрике глинице Бирач из Зворника, чији дуг БХ-Гасу износи 22,2 милиона КМ, а која, такође, иде у стечај и није извјесно хоће ли се тај дуг икада наплатити.
Утврђено је да Управа није искористила ни банковну гаранцију којом су осигурана потраживања од фабрике Бирач у износу од милион евра.
Управа још није с Гаспромом договорила ни гаранцију испоруке плина за трећи квартал, што БиХ може довести у веома незавидну позицију.
Из БХ-Гаса су за дневник „Аваз“ потврдили да је на рачуну 2012. године био 31 милион КМ, али тврде да су та средства потрошили на плаћање фактура из те сезоне гријања, а да су им из Сарајевогаса остали дужни више од 46 милиона КМ.
„Када је у питању Гаспром, БХ-Гас је уредно измиривао све обавезе, изузев фактура из маја и јуна 2013. године, и оне износе око 11 милиона КМ. Но, постигли смо договор да БХ-Гас до краја јула измири ове обавезе“, тврде у овој фирми, наводећи да није упитно редовно и сигурно снабдијевање плином у трећем кварталу текуће године.
Они истичу само да је БХ-Гас приморан да „ограничи испоруку Сарајевогасу због потраживања која на данашњи дан износе око 47 милиона марака“.