Занимљивости

Кинеско село с више од 200 стогодишњака

031523

Село Ченгмаи на тропском острву Хаинан, на југу Кине, има најдуговјечније становништво на свијету. У њему, наиме, живи преко 200 стогодишњака, и бар три особе старије од 110 година. Своју дуговечност објашњавају радом на земљи, здравом исхраном и блиском повезаношћу породица, а многи вјерују да тајна лежи у јакој, домаћој пиринчаној ракији.

Више од 200 стогодишњака на укупно 560.000 становника Чангмаија свакако представља једну од највиших стопа дуговјечности на свијету, а село може да се похвали и са најмање три “суперстогодишњака” – особе старије од 110 година, каквих на цијелом свијету има мање од 400.

Заједница са натпросјечним процентом стогодишњака има и на другим мјестима на планети – рецимо на Куби, на грчким острвима, и на једном полуострву Костарике, а истраживачи су установили да живот на свим овим мјестима има неких заједничких карактеристика. У свима њима, наиме, људи живе у тијесно повезаним заједницама, у којима је породични живот веома важан, чињеница да се налазе на селу и живе од пољопривреде захтијева физички рад – већина становника су пољопривредници – а хране се углавном биљном храном домаће производње. Све ово дефинитивно важи и за Ченгмаи.

Његови старији становници доживјели су успон и пад Републике Кине, долазак комунизма, један, а неки чаки два свјетска рата и технолошку револуцију, али у њиховим животима се ипак није много промијенило. Увијек су били, а и сада су, народ пољопривредника.

– Никад нисам вјежбао, ако се не рачуна тежак физички рад – каже Ванг Каилу, који са супругом Ву Аихе живи у једноставној каменој колиби.

Вјенчали су се прије 68 година, на дан предаје Јапана у Другом свјетском рату. У једноспратној кући има веома мало намјештаја, а Ванг воду извлачи из бунара – али упркос својим годинама још увијек узгаја усјеве.

 

Према истраживачима, један од главних фактора дуговјечности ових људи је управо њихов једноставан живот.

 

– Клима је добра, нема пуно индустрије, физичка активност им је доступна, а исхрана је здрава. Имају пуно свјежег воћа и поврћа, а тло је природно богато селеном – каже Џенифер Холдавеј, која руководи Здравственом и еколошком иницијативом за Кину, у саставу Истраживачког савјета друшвених наука, са сједиштем у САД.

Према студији ченгмајског огранка КП Кине, дуговјечност овдашњег становништва проистиче отуд што су “вриједни, једноставни и великодушни, хране се махом вегетаријански, једу умјерено, рано лијежу и рано устају”.

 

Али ако питате њих саме, одговор ће бити нешто другачији. Су Јухе, живахна бака од 104 љета, тврди да дуговјечност дугује томе што редовно дрмне по неку чашицу домаће пиринчане ракије “три кокосова извора”.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *