Хрватска полиција привела је јутрос 11 Срба из Трпиња код Вуковара, због наводно почињеног ратног злочина 1991. године, саопштило је Заједничко вијеће општина Вуковар.
Полиција је Србе приводила у њиховим кућама, на радним мјестима и на њивама гдје су обављали пољопривредне радове. Мјештани су испричали да је полиција са фантомкама на главама и ватреним оружјем претресла 11 српских кућа у овом мјесту.
Заједничко вијеће општина Вуковар наводи да је ријеч о грађанима који већ 16 година, након реинтеграције, живе и раде у Хрватској, осудивши такав непримјерен начин поступања полицајаца.Приведени су осумњичени да су починили ратни злочин над Хрватима од средине септембра до краја новембра 1991. године.
Трпиња је највећа општина са српском већином у Хрватској и налази се три километра од Вуковара.Хрватска полиција још није дала информације о овом привођењу.
ШТРБАЦ: ПОРУКА СРБИМА ДА ОДУ И ДА СЕ НЕ ВРАЋАЈУ
Предсједник невладине организације „Веритас“ Саво Штрбац оцијенио је да је „спектакуларним“ хапшењем 11 Срба у Хрватској данас послата порука избјеглицама и прогнанима да се не враћају, а онима који су послије рата остали на огњиштима да треба да оду.
Штрбац је навео да то потврђује начин на који су данас похапшени Срби у Трпињи код Вуковара, јер су људи привођени из својих кућа, са радног мјеста и њива док су обављали пољске радове.
Он је указао да су хапшења могла бити обављена другачије, јер би се Срби сигурно одазвали на позив полиције, будући да су остали да живе у Хрватској послије мирне реинтеграције српске области Источна Славонија, Барања и западни Срем 1998. године.
Штрбац је казао да ово није прво „ритуално“ хапшење Срба из те области, којим се шаље порука да нико од њих није безбједан, а најновији случај показује само да се у том погледу ништа није промијенило ни послије уласка Хрватске у ЕУ, чему су се многи понадали.
Изразивши сумњу да би они који су починили најтеже ратне злочине остали у Хрватској, Штрбац је подсјетио да Срби у Трпињи чине 90 одсто становништва и да је „спектакуларно хапшење очито добар начин да се њихова непожељна концентрација разбије“.