У Београду је почело дводневно засједање Скупштине дијаспоре и Срба у региону, највишег представничког тијела Срба који живе ван Србије. Основана 2010. године, Скупштина се састаје трећи пут.
Трећина српског народа, више од три милиона Срба, живи у расијању, подсјећа предсједник Скупштине Србије Небојша Стефановић, истичући да је ријеч о огромном људском, политичком и економском потенцијалу отаџбине. Он је истакао да Србија чини све како би побољшала амбијент за улагања у Србију.
– Ви сте огроман људски, политички и економски потенцијал наше земље. Ви сте наши амбасадори који свједоче о култури, традицији и о духовном богатству нашег народа – рекао је Стефановић, и додао, да дијаспора представља европску и свјетску Србију која се простире на свим континетима.
Патријарх српски Иринеј изјавио је да дијаспора треба да добије представнике у Скупштини Србије и оцијенио да држава мора да покаже више бриге према дијаспори. Он је рекао да је дужност Србије и српске цркве да брине о дијаспори и Србима у региону, те указао на неопходност очувања веза, отварања школа, чувања вјере, културе, језика и осјећаја националне припадности. „Очекујем да се Срби из дијаспоре полако враћају и да ће имати мотиве и разлоге за то. Држава мора много више него до данас да покаже бригу о томе народу. Мислим да је крајње вријеме да наша дијаспора има своје представнике и у нашој скупштини“, рекао је патријарх.
Досадашњи рад Скупштине био је нефункционалан, оцијенили су делегати. Од руководства Србије траже враћање Министарства за дијаспору, избор представника дијаспоре у Народној скупштини и омогућавање гласања електронским путем.
Драган Станојевић, делегат за Русију, Украјину и Бјелорусију и предсједник Међународне организације српске дијаспоре Евроазије, рекао је да је основ за рад ове скупштине промјена Пословника о раду, те да се промијени Закон о дијаспори, који сада не одговара реалним условима дијаспоре.
Слободанка Вукотић, делегат за Шведску, похвалила је одржавање скупштине дијаспоре и идеју окупљања Србе из цијелог свијета како би се остварила сарадња.
Млађен Цицовић, директор Представништва РС у Србији, рекао је да се настоји на институционалан начин и организовано српској дијаспори пружити шанса да у свом завичају могу да инвестирају.
Више пажње треба да се посвети дијаспори и Србима у региону, јер су велики економски потенцијал и амбасадори Србије, поручено је са Скупштине дијаспоре.
На скупу је предложено и да дијаспора добије право на своје представнике у Скупштини Србије. Директорица Канцеларије за дијаспору Славка Драшковић навела је да ће ново руководство и пословник о раду обезбиједити услове за рад скупштине и јачање односа дијаспоре и Србије. Додала је да ће бити предложено да 2014. буде проглашена за годину дијаспоре и Срба у региону, као и да према процјенама, у дијаспори има око 2,5 милиона Срба, а у региону 2,24 милиона.
ДРАГАН СТАНОЈЕВИЋ НОВИ ПРЕДСЈЕДНИК СКУПШТИНЕ ДИЈАСПОРЕ
Делегат из Руске Федерације, Украјине и Белорусије Драган Станојевић изабран је за новог предсједника Скупштине дијаспоре и Срба у региону.
Канцеларија за дијаспору је саопштила да су делегати усвојили нови Пословник који је предвидио и рад тог тијела између два редовна засједања и увео могућност да предсједник и два потпредсједника, као и радна тијела Скупштине одржавају електронске сједнице у виду аудио – видео конференција.