Грађанска комора РФ подржала је став Сергеја Наришкина, председника Државне Думе (доњег дома парламента), да Русија не треба да осећа кривицу пред светском јавношћу због своје совјетске прошлости, пошто политика СССР и нацистичке Немачке немају ништа заједничко.
Грађанска комора бира се сваке три године и надлежна је за остваривање сарадње грађана са централним властима и органима локалне самоуправе ради задовољавања потреба и интереса грађана и заштите њихових права и слобода.
Наришкин је у интервјуу агенцији РИА Новости изјавио да РФ не треба да се каје због своје историје, јер СССР, иако политика Совјетског Савеза није била идеална, као што не може бити идеална политика било које државе, никада није делио нације на категорије и није имао за циљ уништење целих народа.
По његовом мишљењу, постоји реална опасност од фалсификовања совјетског периода руске историје у политичке сврхе, како би се променио однос снага у свету.
„Не треба се кајати због своје историје. Немци покушавају да нам наметну следеће: ево, ми смо се покајали због фашизма, и ви то треба да урадите исто због совјетске прошлости. Али, извините, имали смо Нирнбершки процес, међународни трибунал, кад је међународна заједница осудила злочиначки режим Хитлерове Немачке. То се не може поредити са совјетском историјом. Свака држава у својој историји има странице које се свиђају или не свиђају народу“, нагласио је руководилац међукомитетске радне групе Грађанске коморе за међународну сарадњу и јавну дипломатију Александар Соколов.
Он је истакао да кад би држава сваки пут брисала своју историју која јој се не свиђа, од историје не би остало ништа. Напоменуо је да Русија, по међународном праву, правни следбеник СССР и да је управо зато РФ преузела на себе све обавезе Совјетског Савеза, све дугове који су постојали и има стално место у Савету безбедности УН.
Према речима Соколова, постоји неколико разлога зашто низ западних земаља жели да ревидира резултате Другог светског рата. У неким земљама таке намере имају везе са русофобијом.
„Постоји став и англосаксонских земаља, који не желе стварање јединственог евроазијског простора о ком је говорио председник Русије Владимир Путин. Оне се боје да ће бити створен још један центар моћи око Русије. У глобалној конкуренцији, Евроазијска унија може представљати конкурента Европској унији, САД и Кини“, истакао је он.