Бивши комадант ЈСО Милорад Улемек Легија под лажним именом Владо Вукомановић заједно са невјенчаном супругом основао је офшор фирму у Панами 2001, пише ЦИНС.
Фирма је, како тврди Центар за истраживачко новинарство, и данас активна, а финансијска истрага коју је водило српско тужилаштво није открила то предузеће.
Према документацији из пословног регистра Панаме, на коју се позива ЦИНС, Улемек под лажним именом са пребивалиштем у Атини, његова супруга Александра Ивановић и извјесна Анђела Клобучар основали су компанију „Stone Wall Shipping & Trading, S.A.“20. септембра 2001. године.
Капитал те фирме износи 10.000 долара, а неке од дјелатности за које је регистрована су „активности поморских агенција, продаја и изнајмљивање бродова и бродоградња“.
Фирма је основана у периоду када је Улемек са Земунским кланом, према детаљима правоснажних пресуда Специјалног суда у Београду био активан у Србији у вршењу кривичних дјела, а за регистрацију компаније је ангажована специјализована адвокатска агенција „Chen, Estrada Y Wong“ која је регистровала и низ других компанија у Панами.
Улемек је уписан да ради као секретар фирме, Александра Ивановић је генерални директор, а Анђела Клобучар – благајник, показују подаци панамског регистра, пише ЦИНС.
Та фирма из Панаме није власник ниједне фирме у Србији према подацима пословне базе Агенције за привредне регистре.
ЦИНС даље наводи да су свих троје власника при регистрацији фирме, као своје мјесто пребивалишта, навели адресу у Грчкој – улица Есперидон Сквер 2б, која се налази на Глифади, луксузном предграђу Атине.
Та адреса је била уписана и као мјесто становања Александре Ивановић у Грчкој, према евиденцији Јединице за економски и финансијски криминал, одјељења у склопу Министарства финансија Грчке, наводи ЦИН.
База података те јединице која се бави истрагама прања новца и другог финансијског криминала, у коју су новинари ЦИНС-а, како тврде, имали увид, сем основних података о Улемековој супрузи (датум рођења и адреса) не наводи друге детаље.
Новинари ЦИНС-а нису могли да виде ко су власници станова на адреси коју су Улемек и његова супруга пријавили у Панами, јер су им у грчком Катастру рекли да је у току процес уређивања њиховог регистра због чега је привремено немогуће утврдити власнике објеката.
Резултат цјелокупне финансијске истраге тужилаштва и МУП-а Србије против Улемека јесте трајно одузета трећина његове куће у београдском насељу Церак, иако је отмицама и убиствима „зарадио“ десетине милиона евра.
Преосталом новцу или имовини у коју је тај новац улаган међутим за сада финансијска истрага није ушла у траг.
Улемек је четири пута осуђен правоснажно на по 40 година за злочине које је спроводио у партнерству са Земунским кланом – убиство премијера Србије Зорана Ђинђића, низ отмица и друга убиства, а ови криминални послови су му донијели милионе евра, што се види у свједочењима чланова овог клана.